3D Yazıcı ile Gıda Tekstürü Tasarımı: Bir İnceleme

Gıda Endüstrisi bir paradigma kayması yaşıyor. İnsanların tükettikleri gıdalarla ilgili artan farkındalığı ve yeni özelleştirilmiş duyusal deneyimler için itici güç, bu yeni tüketicilerin standartlarını karşılayabilecek yeni teknolojilerin geliştirilmesi için bastırıyor. Bu yeni teknolojilerden biri olan 3D Baskı, bir süredir var olmuştur, ancak sadece 2007 yılında gıda yapılarının üretiminde ilk kez uygulanmıştır.

Bu teknoloji, Havacılık ve uzay, elektronik, mimari ve tıp gibi çeşitli sektörlerde çok yönlülüğü ve potansiyel uygulamaları ile dikkat çekti ancak gıda üretim sektöründe bu teknolojinin kişiselleştirilmiş gıda ürünleri oluşturmak için kullanılması, özel tasarım gıdaların üretilmesi, tat ve renk, geometrik yapıları, tekstürleri oluşturulma potansiyeline sahip olması onu daha belirgin hale getiriyor.

Hershey's (çikolata), Barilla (makarna eriştesi), Ruffles (patates cipsi), Oreo (kurabiye) ve Mazola (meyve ve sebzeler) gibi şirketler zaten bu teknolojiyi ürünlerinin imalatında kullanıyorlar. Et bazlı ürünlerin üretiminde, Aleph Farms ve Meatech laboratuarda et üretiminde 3D baskı kullanıyor ve bitki bazlı et için et ve Novameat'ı yeniden tanımlıyor.

Tat ve görünümün yanı sıra, tüketicinin kabul edilebilirliğindeki en önemli faktörlerden biri, gıdanın tekstürü ve ağız hissidir. Tat ve görünüm, gıda üretimi ve tüketici alımı sırasında daha fazla dikkat çeken faktörler olsa da, tekstür gıda tercihlerinde çok önemlidir ve satın alma sırasında fark yaratabilir.

Yaşlılar ve yutma problemleri olan kişilerde (disfaji), güvenlik nedenleriyle püre haline getirilmesi gereken tekstürü modifiye edilmiş yiyecekleri tüketme ihtiyaçları, yiyecek reddine ve yetersiz beslenmeye yol açabilecek çekici olmayan görünümü ve tekstürü nedeniyle bir sorun oluşturabilir. Aynı şekilde, tekstür gıda isteksizliği olan insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

3D Yazıcı ile gıda tekstürü tasarımı: Bir inceleme, 3D baskılı gıdaların arka planına ve özellikle yaşlılar için gıdalar gibi özel ihtiyaçlar için özel gıdalar üretmek için nasıl uygulanabileceğine dair yakın zamanda yayınlanan mükemmel bir tanıtım belgesidir. Gıda endüstrisinde 3D baskının avantajları ve sınırlamaları, malzeme bazlı yazdırılabilirlik ve model bazlı tekstür ve sayısal simülasyonlar, pişirme teknolojisinin baskıya dahil edilmesi ve 4D modifikasyonları dahil olmak üzere 3D Baskıdaki gelecekteki eğilimler tartışılmaktadır. 3D baskının yaygın olarak benimsenmesi için temel zorluklar da ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

3D baskılı gıda geliştirmelerinize tekstür analizinin nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi talep edebilirsiniz...

TOP
WhatsApp Destek Hattı