Şekerleme: Tekstürün Geeki

Yumuşak şekerleri bu kadar çekici yapan nedir? Tekstür bunun büyük bir parçası. Bu yüzden birçok profesyonel şef şeker yapmayı sever – tekstürü manipüle etmek şeflerin yaptığı şeydir. Profesyonel şekerlemeciler de tekstür ustalarıdır ve en sevdiğimiz şekerlemelere giren malzemelerde ciddi şekilde iyi eğitilmişlerdir.

Her şeker parçası için, tekstüre etki eden birkaç temel unsur vardır: çözünür katılar belirli bir ürünün sertliğini kontrol eder. Gamlar “ısırığı " kontrol eder (örneğin esnek, yumuşak veya kırılgan). Yağ ve hava, tekstürü çözünür katıların tek başına yapamayacağı şekilde yumuşatır. Örneğin, patlayan şekerler gibi şekerler ilk başta sert görünüyor, ama sonra ısırığınıza boyun eğiyor. Onları sertleştiren çözünür katıların yüksek konsantrasyonudur; bu arada hava ve yağın dahil edilmesi, tekstürü çiğnemek için yeterince yumuşak hale getirir.

Şekerleme bilimi karmaşıktır (ve büyüleyicidir) ve birkaç temel kavramı anlamak size kendi tekstür yaratımlarınıza başlamak için ihtiyacınız olan bilgiyi verecektir.

Bu makale  ‘ısırma bilimi’, ‘5 adımda yumuşak şeker’ , konsantrasyonun tekstüre etkisi ve jelleştirici ajanların ürün tekstürüne etkisini kapsayan tatlı, teknik bir şölendir.

Şekerleme tekstürünü ve nasıl ölçüldüğü daha derinlemesine araştırmak istiyorsanız, işte daha fazla seçenek:

TOP
WhatsApp Destek Hattı