Süt ve Süt Ürünleri
Tekstür Ölçümü

Tekstür Cihazı ile süt ve süt ürünleri sektörüne ait ürünlerin dokusal özelliklerini ölçmek için birçok uygulama bulunmaktadır.

MARKA Stable Micro Systems
MENŞEİ İngiltere
GARANTİ 2 YIL GARANTİ + 10 YIL YEDEK PARÇA

Ham maddelerden bitmiş ürüne kadar birçok dokuyu ölçebilirsiniz.

Tüketici alışkanlıkları gittikçe daha sofistike hale geldiğinde süpermarketler ister kremalı yoğurt, ister esnek mozzarella, daha yayılabilir bir yayılma veya daha yumuşak kepçe dondurma olsun, tüketicilere damak arzularını sunma girişiminde bulunarak çok çeşitli süt ürünleri sergilenmektedir.

Üreticilerin bu rekabet ortamında ayakta kalabilmelerinin bir yolu, tüketici memnuniyetini ve pazar payını koruyan, mevcut ürünlerin kalitesine, yeni ürün geliştirme ve yeniliklere yatırım yapmaktır. Doku analizi kaliteli gıdaların üretiminde önemli bir unsurdur. Tüketici anketleri, ürün dokusunun popülaritesiyle yakından bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin bir peynirin yumuşaklığı veya sertliği marka sadakati üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir. Aynı şekilde, bir yoğurtta rahatsız edici bir ağıza duygusu varsa tüketiciler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Aynı zamanda pazar talebini karşılamak kolay değildir. Üretim yöntemleri, işleme parametreleri, 'sütten arınmış' ve potansiyel madde ikamesine duyulan ihtiyaçların tamamı, bitmiş ürün dokusundaki değişimin katkısı olarak düşünülmelidir. Pazar heyecan verici ve eğlenceli ancak sadakati hızlı ve çabucak farklı firmalara geçişler olabiliyor. Bu nedenle başarısızlığı en aza indirgemek için ürün kalitesinin optimum düzeyde ölçülmesi ve izlenmesi gereklidir.

Süt ürünleri test yöntemleri geniş bir yelpazede, Exponent Texture Analyser yazılımına dahildir ve otomatik olarak tek tuş ile yüklenir. Erişim ve ürün özelliklerinin önceden sizin için hazırlanan ayarlarına erişiminiz daha hızlı test yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Tipik ölçümler şunları içerir:

  • Sağlamlık / Sertlik
  • Kıvam
  • Kırılganlık
  • Sürülebilirlik
  • Uzayabilirlik / Elastikiyet / Gerilebilirlik
  • Esneklik
  • Tel Kesme Kuvveti
  • Kabuk Mukavemeti
  • Köpük Stabilitesi
  • İş Yumuşatma

Test prosedürleri şunlardır:

Sıkıştırma, delinme / penetrasyon, gerilme, kırılma / bükme, ekstrüzyon, kesme / soyma

Ball Probes

Küçük deformasyonların uygulanması ve sertliği ölçmek için kullanılabilir. Örn: peynir.

TTC Spreadability Rig

Sürülebilirlik ölçümü için kullanılır Örn: Teryağı, reçel, vb kahvaltılıklar.

Forward / Back Extrusion Rigs

Yoğurt, soslar, krema gibi ürünlerin kıvamını veya sıkışmasını değerlendirmek için kullanılır.

Egg Support Rig

Test sırasında ifade edilen herhangi bir potansiyel sıvıyı muhafaza etme kabiliyeti ile yumurta penetrasyonu / sıkıştırma testleri için istikrarlı bir destek sağlamak için kullanılır.

Wire Cutter

Tereyağı, margarin ve peynir blok formlarının sertliğini ince bir tel yardımıyla değerlendirir.

Cylinder Probe

Backward Extrusion donanımı ile benzer şekilde kullanılabilir. mayonez, köpük kıvamı ölçümü.

Fracture Wedges

Sert peynirlerin kırılma / ısırma kuvvetini değerlendirmek için kullanılabilir.

Multiple Puncture Probe

Özellikle çoklu parçacıkların veya üniform olmayan ürünlerin penetrasyonu için ortalama bir etki yaratmak için uygundur.

Cheese Extensibility Rig

Ufak bir kuvet ve çatal sistemi kullanılarak erimiş peynirin değerlendirilmesine izin verir.

Cheese Grating Rig

Peynirlerin rendelenmesi için uygunluğunun değerlendirilmesi için, doku analizcisinin yatay yönde döndürülebildiği tekrarlanabilir bir test döngüsü kullanılmasını sağlar. Üç bıçak sağlanır.

Multiple Extrusion Cell

Test prosedürleri sırasında yarı katıların yapısal parçalanmasının değerlendirilmesi için.

Egg Quality Testing System

Bu, üreticinin yumurtaların istenen kalite standartlarını karşılaması için bir dizi parametre izlemesini sağlar.Derin ve daha geniş örneklerin kesilmesi için ince bir şeritbıçak kullanılmasını sağlar.

TEKLİF FORMU

TOP
WhatsApp Destek Hattı